Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace


Novinky

E.ON Distribuce vyhřívá linky velmi vysokého napětí

31. 1. 2017 - Tisková zpráva

Dispečink společnosti E.ON Distribuce, a.s. v těchto dnech opět zahájil intenzivní vyhřívání linek velmi vysokého napětí v oblastech Jihlavska a Třebíčska. Důvodem je inverzní charakter počasí a tvorba námrazy na vodičích.

Poslední výraznější vyhřívání společnost prováděla na konci loňského roku mezi 20. a 24. prosincem na Jihlavsku, Třebíčsku, Žďársku a Znojemsku, kdy nárůst námrazy na linkách vysokého napětí dosahoval místy až 6 kg/m vodiče. Jednotlivé podpěrné stožáry byly zatížené až několika tunami námrazy. „Vyhřívání linek u nás patří k zavedeným opatřením pro zajištění spolehlivosti dodávek elektřiny. Zejména lokality v kraji Vysočina patří k těm, kde toto opatření provádíme nejčastěji,“ uvedl Martin Rampl, z centrálního dispečinku společnosti E.ON Distribuce a dodává: „Současná situace není zatím nijak kritická, mocnost námrazy dosahuje několika dekagramů na metr vedení, ale preventivním vyhříváním našich linek můžeme kritickému stavu předejít. Hlavním smyslem vyhřívání je zabezpečení páteřních linek tak, abychom měli v případě krizových situací na linkách nižších napěťových hladin prostor rozložit případné zatížení naší sítě a rychleji tak obnovit dodávky v místě, kde je to potřeba.

Princip vyhřívání linek není technicky nikterak složitý, funguje de facto na principu vyhřívání oken v osobních automobilech, přesto se jedná o celosvětově unikátní metodu rozšířenou hlavně v České republice. V sedmdesátých letech 20. století byl vypracován návrh na vyhřívání kmenových vedení a odboček za plného provozu, a také byly úspěšně provedeny zkoušky. Tehdejší vedoucí dispečinku Josef Podrazil měl velký podíl na zavedení a zdokonalení této metody, která se využívá i v dnešní společnosti E.ON Distribuce. Dispečeři ji pracovně nazývají jako Podrazilova metoda. O tento princip vyhřívání linek, který je velice účinný se v současné době zajímají i další světové energetiky.

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65.000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,5 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.

Vladimír Vácha
tiskový mluvčí