Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace


Novinky

Nová rozvodna R 110/22 kV napájí jižní centrum Brna

Opuštěná
Moderní rozvodna na ulici Opuštěná je zcela bezobslužná, má instalovaný výkon 80 MW, zapouzdřené provedení, řídicí systém, nízkohlučné transformátory 40 MVA, které jsou vybaveny speciálními ochrannými prvky proti případnému požáru na bázi dusíku. Energetická společnost E.ON Distribuce, a.s., investovala do stavby této nové rozvodny 280 mil. Kč.

 „Rozvoj jižního centra v Brně, modernizace hlavního nádraží v Brně a také multifunkční obchodní komplex, který by zde měl v budoucnu stát, vedou k nárůstu výkonu elektrické energie v této lokalitě. Navíc stále se zvyšující požadavky na zvýšení bezpečnosti, spolehlivosti a kvality dodávané elektrické energie to vše byly důvody, které nás vedly k záměru vybudovat moderní rozvodnu. Příprava trvala více než deset let, samotná výstavba pouhých 17 měsíců,“ vysvětluje Zdeněk Bauer, předseda představenstva E.ON Distribuce, a.s.

Rozvoj této lokality z pohledu energetiky je jedním z dlouhodobých strategických cílů společnosti E.ON. „Výstavba rozvodny Opuštěná zapadá do celkového konceptu rozvoje distribuční soustavy města Brna a navazuje na další realizovanou investiční akci, a to na rozvodnu v Moravanech, která převzala část zatížení z městské části Bohunice, a umožnila tak dynamický rozvoj univerzitního kampusu,“ připomíná Pavel Černý, vedoucí Koncepčního rozvoje ze společnosti E.ON Distribuce, a.s. a doplňuje, „výstavbě předcházelo vybudování kabelového průtahu o napětí 110 kV Brnem, aby bylo na co rozvodnu napojit. Znamenalo to téměř 10 km kabelové trasy mezi rozvodnami Teplárna a Medlánky a dále připojení další rozvodny na Příkopě.“

V R Opuštěná je použita tzv. zapouzdřená technologie, díky níž je velikost rozvodny pouhých 19 x 19 m, oproti jiným, které potřebují prostor téměř velikosti fotbalového hřiště.

Objekt nevyzařuje žádné elektromagnetické záření a provoz je zcela tichý. Veškeré sítě jsou uloženy v podzemním kolektoru, který musel v jednom místě napojení na městský kolektor v ulici Příkop překonat hloubkový rozdíl 30 m.

Technické parametry R Opuštěná:

  • dva rozváděče 110 kV a 22 kV v plně zapouzdřeném provedení

  • kabelové vedení 2 x 110 kV

  • zaústění linek 22 kV

  • řídicí systém a dva transformátory 40 MVA

  • instalovaný výkon 80 MW (odpovídá zásobování zhruba 25 000 domácností)

Opuštěná-rozvaděč   Opuštěná_řídící skříň
Rozvodna Opuštěná - Zapouzdřený rozvaděč a řídící skříň